Minden ami háború
  
 

 


Nap képe
 
(többi nap képéhez 
                klikk a képtre.)

 

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Számláló
Indulás: 2009-02-08
 

Rekviem Don-kanyari mártírjaink emlékére
 (emlékvideókkal)



A nagy európai polgárháború (1914-1945) második szakaszában, 1941. június 22-én indult a világtörténelem mindmáig legnagyobb méretű szárazföldi katonai támadása, a Barbarossa-hadművelet. Ennek során  a német hadsereg, a Wehrmacht, megelőző, preventív csapást mért az Európára nézve folytonos veszélyt jelentő bolsevik Szovjetunióra, s a hadjárat első szakaszában úgy nyomult be a vörös birodalom európai területére, mint kés a vajba.
Kezdetben Hitler a Magyar Királyi Honvédség bevetésével nem számolt. A hazai katonai körök, élükön Werth Henrik vezérkari főnökkel azonban a háborús részvételre ösztönözték a kormányzót és Bárdossy miniszterelnököt. Az 1941. június 26-ai kassai bombázás hatására másnap Bárdossy a minisztertanácsban közölte, hogy Magyarország Horthy állásfoglalása alapján hadba lép a Szovjetunió ellen. Ennek következtében 1941 nyarán hazánk a keleti frontra küldte a Kárpát Csoport  nevű alakulatot és az ún. Gyorshadtestet, amelyeket azonban még ez év decemberében haza is rendeltek, s csupán egy katonai ellenőrző feladatot ellátó alakulat, az ún. Keleti Megszálló Csoport maradt szovjet területen. Miután a német előrenyomulás 1941. december elején – nem utolsósorban a korán jött rendkívül esős ősz, s a még orosz viszonyokhoz mérten is rettenetes 1941-es tél következtében – Moszkvánál megtorpant, a német vezetés immár követelni kezdte Horthytól az aktívabb háborús részvételt. Ilyen körülmények között érkezett Budapestre 1942. január elején  Ribbentrop külügyminiszter, majd  Keitel vezértábornagy, s a magyar vezetéssel történt tárgyalásaik eredményeképpen megállapodás született arról, hogy a 2. magyar hadsereget, 200 ezer főnyi katonával Magyarország a keleti frontra fogja még abban az évben küldeni.
A 2. magyar hadsereg kiszállítása 1942 tavaszán három lépcsőben meg is kezdődött, s katonáinkat azzal a feladattal bízta meg a szövetséges német hadvezetés, hogy egy több mint 200 kilométeres frontszakaszt védjen a Don-kanyarban, Voronyezstől délre. A hadsereg parancsnoka vitéz Jány Gusztáv vezérezredes, aki talán a legképzettebb és legtapasztaltabb magyar tábornok volt. Jány  1943-ban hatvanéves. Már a nagy európai polgárháború első szakaszában (1914-1918) a Monarchia k.u.k. (császári és királyi)  seregének vezérkaránál szolgált. Később hazánk elit tisztképzőjének, a Ludovika Akadémiának a parancsnoka, majd a kormányzó katonai irodáját vezeti. 1940-ben ő vezényelte le Észak-Erdély újbóli birtokbavételét. Ilyen előzmények után került a Don-kanyarba.
A 2. magyar hadsereg 1943. januárjában várta a szovjet támadást, hiszen a szovjet hadsereg  a keleti front szinte teljes hosszában offenzívát indított: Sztálingrádnál a nagy ütközet végnapjai zajlottak, ellentámadás kezdődött a Kaukázus vidékén, és bármikor várható volt egy nagy katonai akció megindítása Voronyezs térségében is. Jány hadseregének helyzetét megnehezítette, hogy az oroszok fontos hídfőket létesítettek a Don folyó jobb partján, így Urivnál és Scsucsjénél is. A hídfő kifejezés azt jelenti, hogy a szovjet csapatok megvetették a lábukat a Don innenső, magyarok által ellenőrzött partján, s ez egy majdani támadás legjobb kiindulópontjává válhatott, hiszen a folyót védő 2. magyar hadsereg katonái a folyót azon a ponton nem tudták ellenőrizni.
1943. január 12-én reggel, kilenc óra negyvenöt perckor indult a szovjet ellentámadás az urivi hídfőnél. Az első nap katonai eseményei túlzott aggodalomra aligha adtak okot, hiszen két magyar meg egy német  ezred megállította a szovjeteket. Másnap, január 13-án továbbra is rendkívül kemény harcok folytak a térségben, s úgy tűnhetett a magyar katonák számára, hogy a hadi helyzet korántsem reménytelen számukra, ezt bizonyítja a 12 óra 54 perckor lehallgatott szovjet rádiójelentés is, amelyben ez áll: „Erősítést kérünk, minden támadásunkat visszaverik”. Egyébként maga a szovjet parancsnokság figyelmeztette már a támadás előtt saját katonáit, hogy vigyázzanak, mert a magyarok kemény ellenfelek, így készüljenek.
Sajnos a nap második felében megfordult a hadiszerencse, és a szovjetek kerültek fölénybe. 1943. január 14-én pedig újabb megpróbáltatás elé nézhettek vitéz és bátor harcosaink: a kb. -35 fokos hidegben a scsucsjei hídfőből is megindult az orosz támadás, s ami súlyosbította a helyzetet, az az ellenséges harckocsik megjelenése volt. Három kilométer szélességben vonultak a páncélosok, s ez félelmetes látvány lehetett a magyar gyalogos katonák számára, noha a harckocsi éppen a gyalogos számára nem nagy veszély, mert közel engedve magához a lánctalpai közé vágott kézigránáttal legyőzhető. De persze ott, abban a helyzetben a páncélosok megjelenése érthetően pszichológiai hatását tekintve sokkolta a gyalogos magyar egységeket. A harckocsikat orosz gyalogos hadosztályok követték. E nap, tehát 1943. január 14. katasztrofális eredményt hozott a Don-kanyarban harcoló hadosztályainknak: megsemmisült a 2. magyar hadsereg egyharmada.

 

E nap végére tehát teljesen nyilvánvalóvá váltak a következők:

      1.) A szovjet Voronyezsi Front hadseregei két helyen áttörték a 2. hadsereg védőállásait;

      2.) A harcok közben felmorzsolták hadseregünk egyharmadát;

      3.) Kettévágták hadseregünket, elszakítva egymástól az északi és a déli részeket;

      4.) Átkaroló hadmozdulattal bekeríteni igyekeztek a Don mentén álló, még megmaradt hadosztályokat.

A helyzettel Jány Gusztáv teljes mértékben tisztában volt, ezért kérte a felettes német parancsnokságot, hogy az engedélyezze „az ellenségről történő leválást”. Weichs tábornok azonban ezt nem engedélyezte, egyébként is a sztálingrádi ütközet végkifejlete miatt volt éppen elég baja, így parancsa az volt, hogy a 2. magyar hadsereg maradjon helyben, és folytassa a harcot.

Itt, e ponton megjegyzendő, hogy amennyiben sajnálatos – később végzetesnek bizonyuló – szervezési-adminisztratív hibák nem történnek a 2. magyar hadsereg hadrendbe állításakor, úgy alighanem másképpen alakul e sereg kötelékében harcoló vitéz mártírjaink sorsa is. Az a furcsa helyzet alakult ki ugyanis, hogy a magyar hadseregnek nem volt közvetlen alárendeltségi kapcsolata az otthoni fővezérséggel, nem volt összekötő magyar törzs a német főhadiszálláson, s hogy ezt a feladatot a berlini magyar katonai attaséra bízták, így az egész irányítási és kapcsolattartási rendszer meglehetősen nehézkes és kaotikus volt.

A folytatás tehát tragikus és végül hadtörténetünk legnagyobb katasztrófájába torkollik majd: a még két hétig tartó doni hadműveletek során az oroszok 1943. január végére gyakorlatilag teljesen felmorzsolták a 2. magyar hadsereget. Soha nem látott veszteség érte Magyarországot emberéletben: 100 ezren hősi halált haltak, 60 ezren hadifogságba kerültek – több tízezren odaveszve majd közülük is –,és csak 40 ezren kerültek haza Magyarországra. Hogy érzékeljük, milyen iszonyatos és példátlan emberveszteség érte hazánkat, álljon itt csupán egyetlen adat összehasonlításképpen: a háború során az összes frontokon, tehát a csendes-óceáni és az európai harcokat beleszámítva 292 100 amerikai katona halt meg 1942 és 1945 között, míg a 2. hadsereg két hét leforgása alatt veszített el 100 ezret…

A magyar hadsereg pusztulásával egy időben megpecsételődött a Sztálingrádnál harcoló 6. német hadsereg – s vele együtt Európa – sorsa is: Paulus tábornagy kapitulált 1943. február 2-án. S csaknem ezzel egyidejűleg rendezték Casablancában a szövetségesek első csúcstalálkozóját is Churchill és Roosevelt részvételével 1943. január 13. és 24. között. Voltaképpen ekkor, ezen történelmi események döntötték el, s határozták meg kontinensünk további sorsát mind a mai napig. Sztálingrádnál eldőlt, hogy Európa mintegy fele az új, modern kori vörös népvándorlás áldozata lesz majd, Casablancában pedig a két, soha felelősségre nem vont háborús főbűnös döntött néhány tízmillió emberéletről azáltal, hogy kinyilvánította, a háborút Németország kapitulációjáig, azaz teljes megsemmisítéséig kell folytatni. Ily módon hazánk sorsa is megpecsételődött, s majd 1945-ben valóban a legrosszabb forgatókönyv szerint fejeződött be az Magyarország számára.

Bizonyos politikai-történészi körök részéről gyakran elhangzó vád, hogy mit kerestek a magyar honvédek hazánk határaitól mintegy 1500 km-nyire keletre, a Don partján, hogyan, s miképpen védték ott a hont. A dolog pikantériája, hogy ezt a kérdést általában azok a körök fogalmazzák meg, akik a jelenlegi amerikai külpolitika legszervilisebb kiszolgálói, illetve iraki és afganisztáni katonai szerepvállalásunk leghangosabb szószólói. Nos, Németország és szövetségesei valójában 1941-ben preventív csapást mértek a vörös cár, Sztálin birodalmára, hiszen nem volt kétséges, hogy amennyiben ezt nem teszik meg, Közép-Európa előbb-utóbb áldozatául esik a szovjet agressziónak. Viktor Szuvorov, a  GRU (szovjet katonai elhárítás) egykori tisztjének magyarul természetesen mindmáig meg nem jelent, német nyelven 1989-ben kiadott könyvéből ez megtudható.

Nevezetesen, hogy Sztálin már 1941. júliusában Németország és Közép-Európa lerohanására készült, s minthogy a Vörös Hadsereget csak támadásra képezték ki, teljesen érthető módon alkalmatlan volt a honvédelemre, ezért is érték iszonyú veszteségek az ún. nagy honvédő háború első szakaszában (1941-1943). Történelmünkben – nem mellesleg – volt már olyan korszak, amikor hadseregünk több alkalommal is preventív csapást mért egy szomszédos, állami létünket fenyegető, teljesen eltérő kultúrájú, vallású, állami struktúrájú hatalomra, s ez volt az oszmán-török birodalom. Amennyiben elítéljük Horthyt és az akkori vezérkart a 2. magyar hadsereg keleti frontra küldéséért, úgy el kellene ítélnünk Nagy Lajos királyunkat, Luxemburgi Zsigmondot, I. Ulászlót és Hunyadi Jánost is, mert megelőző csapásokat mértek – mélyen benyomulva annak államterületére – az oszmán-török birodalomra.

A 2. magyar hadsereg katonái hősök voltak, borzasztó körülmények között, akár hiányos felszereléssel és ellátással, dacolva a kegyetlen, csaknem -40 fokos időjárással és a szovjet túlerővel, igaz magyar katonaként teljesítették a feladatukat, s inkább hősi halált haltak, de gyáván nem futottak meg, még akkor sem, amikor a katonai helyzet már teljesen reménytelen volt számukra. A legnemesebb magyar katonai hagyományok őrzői ők, méltók a nagy elődök hosszú nemzedékeihez.

                                                                              Forr.: kuruc.org/

 

::MENÜ::

FŐoldal

Cikkek/ Hírek

Navigation

Adj tanácsot 

1. világháború 

2. Világháború

::Forradalmak::

1848 -as forradalom 

1848 Mác. 15.

Őszirózsás forr

56- os forradalom  

2006 Okt. 23. 

Román forradalom

Orosz forradalom

---------------------

Magyar haditechnika napjainkban 

Egyenruhák 

::Magyarország_történelme::

A kezdettől  Trianon-ig

::Egyéb::

Arhívum
Idézet
Rövidítések

LISTÁK

MÁSOK

Játékok

 

 Oldal Infók
 Szerkesztő: Bandi
 Nyitás: 2009.02.14
 Téma: Háborúk
 Böngésző: SlimBrowser
 Email: 
freemail
 URL: magyar-haboru


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak